12 червня – Всесвітній день боротьби з дитячою працею
12 червня – Всесвітній день боротьби з дитячою працею
Всесвітній день боротьби з дитячою працею був встановлений рішенням Міжнародної організації праці (МОП). Ідея про внесення до календаря нової дати з’явилася в 1997 році після проведення заходів, присвячених боротьбі з найгіршими формами дитячої праці.
Стаття 19 Конвенції ООН про права дитини встановлює, що Держави-учасниці вживають всіх необхідних законодавчих, адміністративних, соціальних і просвітніх заходів з метою захисту дитини від усіх форм фізичного та психологічного насильства, образи чи зловживань, відсутності піклування чи недбалого і брутального поводження та експлуатації, включаючи сексуальні зловживання, з боку батьків, законних опікунів чи будь-якої іншої особи, яка турбується про дитину.
Принцип 9 Декларації прав дитини встановлює, що дитина не може прийматися на роботу до досягнення належного вікового мінімуму; їй у жодному разі не повинні доручатися чи дозволятися роботи або заняття, які є шкідливими для її здоров’я або перешкоджають її освіті, фізичному, розумовому чи моральному розвитку.
У МОП зазначають, що сьогодні у світі 152 мільйони дітей віком від 5 до 17 років змушені працювати, а це кожна десята дитина.
При цьому 99,9% усіх дітей живуть у країнах, які є учасниками Конвенції про заборону найгірших форм дитячої праці.
Порядок застосування праці дітей визначається законодавством України про працю. Основним нормативно-правовим актом, яким регулюються дане питання є Кодекс законів про працю України
З якого віку дозволено починати працювати та яка тривалість робочого тижня?
- з 14 років – у вільний від навчання час, за згодою одного з батьків або опікуна та при умові виконання лише легкої роботи;
- з 15 років – за згодою одного з батьків або опікуна;
- з 16 років – без обмежень.
В умовах військового стану тривалість допустимого робочого тижня сягає до 50 годин.
Види робіт заборонені для неповнолітніх
Забороняється застосування праці осіб молодше 18 років на важких роботах і на роботах з шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах.
Забороняється також залучати осіб молодше 18 років до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.
Вище зазначені умови затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці.
Особливі умови працевлаштування
Неповнолітні у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, однак для підлітків розроблений перелік пільг:
- термін на яке надається перше робоче місце має перевищувати 2 роки;
- відсутність випробувального терміну;
- додаткові відпустки для складання іспитів;
- квоти на працевлаштування;
- звільнення з ініціативи роботодавця допускається, крім додержання загального порядку звільнення, тільки за згодою районної (міської) служби у справах дітей.
- розірвання трудового договору на вимогу його батьків, усиновителів і піклувальників неповнолітнього, а також державних органів та службові особи, на яких покладено нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю.
Правила оформлення
При прийомі на роботу неповнолітніх необхідно дотримуватися ряду вимог:
- Трудовий договір необхідно укладати лише у письмовій формі.
- Приймаються на роботу можливий лише після попереднього медичного огляду.
- Щорічне проведення медичного обстеження до досягнення 21 року.
- Спеціальний облік із зазначенням дати народження.
- Тривалість щорічної відпустки 31 день (на період дії військового стану 24 дні). Відпустку можна брати у будь-який зручний час без необхідності відпрацювати безперервно півроку до її надання.
З метою інформування молоді, Південне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці надає для ознайомлення відеоролик про правила трудових відносин, ризики і наслідки незадекларованої праці та трудової експлуатації дітей.
Для перегляду відеоролику пропонуємо перейти за наступним посианням:
https://drive.google.com/drive/folders/1b6mUjCpTrQDkHz3vGuFRVDQxaUNxswC3.